Pár dobrých rád a zaujímavostí

Nasledovné riadky vznikli po prečítaní knižky a so súhlasom hlavného autora tejto knižky: Hojerová J.- Boskovičová E.: Kozmetika-Zdravie-Krása: Odhalené tajomstvá. Všetkým ju vrelo odporúčame. Knihu si môžete objednať cez internet so zľavou priamo u vydavateľa na adrese: http://www.modernazena.sk/index.php?c=885"

 

O náš vzhľad sa staráme rôzne, rôznymi spôsobmi a prostriedkami. Jeden z prvkov čo sa týka starostlivosti o vzhľad je aj kozmetická starostlivosť. Používať ju správne a včas nám pomôže byť nielen vizuálne spokojným so svojim vzhľadom ale aj zdravším fyzicky a psychicky.

Väčšina prehreškov voči našej pokožke pramení z nedbalosti a nevedomosti a tie neskôr spôsobujú ťažko odstrániteľné nedostatky. Keď sa na detskej a pubertálnej koži napáchajú prehrešky z nevedomosti a nedbalosti, v dospelosti sa to sčíta a preto by žiadny rodič nemal mať nevšímavý postoj k pokožke svojich detí.

Tak ako v minulosti aj v súčasnosti je ťažké vybrať si tú správnu pleťovú a telovú kozmetiku. Na trhu je nespočetné množstvo značiek tuzemských aj zahraničných výrobkov. Keď máte problém správne si vybrať kozmetiku vhodnú pre Vašu pleť,  rada Vám poradím. Biologické potreby kože jednak z hľadiska krásy aj z hľadiska zdravia je preto potrebné poznať. Kozmetika nie je všemocná a preto by nemala byť výrobcami ani predajcami takto prezentovaná len preto lebo je lukratívna. Žiadna kozmetika nedokáže zázraky.


Biologické hodiny sú spravodlivé pre bohatých aj chudobných....            

V mladosti výborne funguje samoobnovovací systém tela, avšak starnutím sa proces samoobnovy spomaľuje, pretože sa naše bunky opotrebúvajú a toto sa zvrátiť nedá. Je však vďaka pokroku vedy možné tento fyziologický proces starnutia aspoň spomaliť a oddialiť od toho skutočného biologického veku. Spomaliť proces starnutia je možné užívaním vitamínových doplnkov, koenzýmom Q 10 a inými anti-aging prípravkami.


Niečo o koži...

Keby sme si chceli predstaviť veľkosť kože jedného dospelého človeka, tak si predstavme plochu postele v našej spálni o veľkosti až 2 m2 a vážiť môže až  cca 3,5 kg a s podkožným tukom to môže byť 1/6 našej hmotnosti o priemere až do 2. mm.

Povrch žiadnej kože nie je hladký, dokonca ani u mladého človeka nie. Drobné plytké ryhy kožu rozdeľujú na malé polia trojuholníkového a štvorcového tvaru. Na koži sú aj póry,  ktoré môžu byť u niekoho rozšírené a aj voľným okom viditeľné a tým sa stávajú kozmetickou vadou, iné sú viditeľné zväčša len pod lupou. Tak ako starne náš organizmus, starne aj naša koža. Starnutie sa u každého prejavuje rôzne v závislosti od spôsobu života a životosprávy, od psychickej rovnováhy a zdravotného stavu, od genetických dispozícií, od klímy v ktorej žijeme a v neposlednej rade  aj od kozmetickej starostlivosti za predchádzajúce obdobie. Významná úloha kozmetiky spočíva predovšetkým v oddialení fyziologických prejavov starnutia kože. Všetci chceme žiť dlho, ale nikto z nás nechce vyzerať staro. Preto starostlivosti o pleť či ide o ženy alebo o mužov je dnes treba venovať dostatočnú pozornosť.


Ako pôsobia kozmetické prípravky a kam sa až dostanú...

Účinné látky v kozmetických prípravkoch prenikajú do kože rôzne podľa ich rôznorodosti a funkcie. Avšak prevažná väčšina pôsobí len na povrchu alebo tesne pod  povrchom pokožky. Niektoré však prenikajú hlbšie do kože ako napríklad tzv. anti-aging prípravky, regeneračné, anticelulitídové, zoštíhľujúce a trvalé teda permanentné prípravky.

Keď sa však snažíme aby nás vytvorila kozmetika a nie nás len dotvárala, výsledok bude, že budeme okoliu na smiech.

 

Naša pokožka...

Koža má tri vrstvy a pokožka z nej tvorí vrchnú vrstvu, ktorá ako jediná sa dokáže neustále obnovovať. Je to nutnosť, ináč by sa nám veľmi krátko po narodení zodrela. Tým, že starneme ako aj  pôsobením iných nepriaznivých vplyvom sa toto samoobnovovanie spomaľuje. Pokožka je mimoriadne dôležitá aj z kozmetického hľadiska. Naša pleť je zrkadlom  zdravotného stavu (tehotnosť, menštruácia, choroby žalúdka, pečene, žlčníka, obličiek, hormonálne poruchy). Farba a výzor pleti o nás veľa prezradí, napríklad keď sme zle spali máme kruhy pod očami, alebo zviditeľnia sa nám vrásky,  keď sa zľakneme tak zbledneme a v rozpakoch sčervenieme. Problémy s trávením môžu spôsobiť vyrážky. Pokožka sa obnovuje v mladom veku  od 25 do 28 dní, ale tým, že starneme, tento čas regenerácie pokožky sa predlžuje, a v stareckom veku je to o 60 až 100 %.  Úlohou napríklad už spomínaných anti-aging prípravkov je podporiť delenie zárodočných buniek a urýchliť regeneráciu pokožky.

 

Kozmetika a detská pokožka...

V detstve (čo je od 0 do zhruba 11 rokov) spočíva pravidelná a správna kozmetická starostlivosť jedine vo vhodnej hygiene, ktorou je možné výrazne zlepšiť vlastnosti detskej kože a znížiť tým riziko nežiadúcich kožných prejavov. V tomto veku nie je potrebná žiadna výživa ani revitalizácia pleti, hlavná úloha kozmetických prípravkov je zabezpečiť hygienu a ochranu detskej kože. Na výrobu kozmetiky určenej pre deti od 3 rokov sú kladené veľmi prísne hygienické a iné nároky, t.j. výber surovín z hľadiska kožných alergénov ako sú konzeračné lárky, parfémy, farbivá a pod. Na ochranu pred chladom a mrazom sú pre deti vhodné mastnejšie krémy a v lete je treba dbať na ochranné faktory v krémoch, pretože deti nemajú vyvinutý systém ochrannej pigmentácie a preto sú úpaly v detskom veku rizikom vzniku kožných chorôb neskôr. Koža si tieto prehrešky pamätá a neskôr nám to spočíta veľa krát aj formou zhubného melanómu. Aj odpočinok v tieni stromov v slnečný deň je pre jemnú detskú pokožku hrozbou


Pubertálna pokožka...

Pokožka „puberťáka“ (vek asi 11 až 16 rokov) je vynikajúco tonizovaná a hydratovaná, napnutá s bohatým pokožkovým filmom. V tomto období je činnosť mazových žliaz nadmerná u väčšiny mládeže. Prejavuje sa to mastnou a lesklou pokožkou zväčša v T- zóne (čelo, nos, brada, niekedy aj spánky a líca), a niekedy aj vo V-zóne (ramená a hrudník, alebo ramená a chrbát), v týchto oblastiach sú najviac koncentrované mazové žľazy. V tomto období je hlavná úloha kozmetiky zabezpečiť správne čistenie, dezinfekciu a ochranu pokožky. Ani v tomto období nie je potrebné pleť vyživovať, regenerovať či revitalizovať.

Mílie – vznikajú ako akési rohovinové poklopy, znamená to zhrubnutie rohoviny a tá prekryje ústie mazovej žľazy. Tam sa hromadí maz, ktorý nemôže odtekať a tým vzniká biela vyvýšenina pod rohovinou tzv. mília. Je to mazová cystička, ktorá však nie je škodlivá, nezapáli sa, ale ani sama nezmizne, zväčšuje sa preto je možné sa jej zbaviť jedine prepichnutím sterilnou ihlou. Pleť naparíme a po prepichnutí vytlačíme obsah. Niekedy sa však mília obnoví pretože hlbšie v koži ostane pevnejšie puzdierko, ktoré sa opäť naplní. V kozmetike Vám ich odstránime profesionálne.

Komedóny – sú tzv uhry, ktoré sa vytvoria upchatím vývodu mazovej žľazy nečistotami a zoxidovaným mazom. Objaví sa útvar podobný červíčkovi s čiernou hlavičkou. Komedóny môžu zahnisať a zapáliť sa. Pri správnom a pravidelnom čistení a ošetrovaní pubertálnej pleti môže mladý človek pubertu zvládnuť bez následkov na pokožke aj na sebavedomí. To, že z vyrážok každý vyrastie je pravda len z časti. Pravidelná starostlivosť zabráni ojedinelým komedónom aby sa množili a zapálili či zahnisali, pretože takáto starostlivosť môže byť zdlhavá a s následkami.

Akné – niektoré zapálené pupence sa dlhodobým nesprávnym ošetrovaním môžu rozšíriť do hĺbky a šírky, vzniknú veľmi bolestivé dutiny, ktoré sú naplnené hnisom, a vznikne ochorenie zvané akné. Uzlovito sa zväčšia mazové žľazy,  medzi sebou sa poprepájajú až tak, že siahajú hlboko do kože. Zápalové procesy tohto typu sa aj po vyliečení hoja veľmi ťažko a ostávajú jazvy. O akné nemôžeme hovoriť len ako o ochorení kože, príčina môže byť niekde celkom inde a je treba pátrať po lokálnej infekcii návštevou lekára. Toto už nie je len kozmetická záležitosť. Môžu to byť dokonca aj zápaly mandlí či ďasien alebo zubného koreňa a dokonca je niekedy nevyhnutná dlhodobá liečba antibiotikami. Blahodárne pôsobia pri aknóznej pokožke aj očistné kúry vnútra organizmu. Toxíny v organizme podporuje aj stres, fajčenie, nečisté ovzdušie, málo tekutín... Spôsobujú nielen akné ale aj predčasné starnutie kože.

 

Peeling – áno či nie...

Je to zásah, ktorý spočíva v obrusovaní alebo zlupovaní odumretých rohovinových buniek povrchovej vrstvy pokožky pomocou prírodných alebo umelých látok. Vyrábajú sa pod názvom „scub“ a niekedy „exfoliant“.

Plusy:

Peeling je neoceniteľný pomocník pri zjemnení hrubej kože na pätách, dlaniach, otlakoch, lakťoch či kolenách. Používajú sa rôzne zmäkčovače, ktoré účinne dopomôžu k odstráneniu tvrdej rohoviny. Po vymočení nohy vo vodnom kúpeli sú účinné aj pemzy, masážne žinky z rastliny lufa, kefky.  Jemnými krúživými pohybmi bez  naťahovania pokožky použitím mechanického peelingu odstránime z povrchu zrdravej mastnej a normálnej pleti vrstvu odumretých buniek, šupinky rohoviny. Po peelingu je pleť jemnejšia, hladšia a jasnejšia. Akonáhle sa najvrchnejšia vrstva obrúsi a pokožka sa stenčí, naša pokožka vyprodukuje nové bunky, ktoré vyšle na povrch a regenerácia pokožky sa urýchli. Výživné látky sa do pokožky lepšie vstrebú po peelingu  Pleť je potrebné po peelingu ošetriť regeneračným sérom, krémom alebo maskou, taktiež do pokožky tela vmasírujeme účinné pleťové mlieka či séra.

Mínusy:

Nie sú žiadne pri správnom a šetrnom peelingu. Po peelingu je však koža tenšia a preto môžu do nej viac preniknúť nebezpečné ultrafialové lúče ako aj škodliviny z ovzdušia. Preto sa peeling neaplikuje u detí,  ani v dospelosti sa nepoužíva na jemnú pokožku okolo očí, na pokožku citlivú,  na nohy s krčovými žilami, nepoužíva sa ani na spálenú pokožku, zapálené vyrážky, akné, pri herpese, plochých bradaviciach (lebo sa môžu rozšíriť),

Peeling sa používa individuálne od typu, stavu pokožky, ročného obdobia, mechanický peeling je ideálne len 1x za mesiac, chemický a enzymatický peeling 2 -3x pri mastnej pleti a 1x pri normálnej pleti.  Telo môžeme peelingovať častejšie, ale v lete menej ako v zime. Keďže majú muži hrubšiu pokožku ako ženy, môžu peeling používať častejšie. Po peelingu je treba vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu ako aj solária.

Veľmi účinný a lacný domáci peeling môžeme pripraviť zmiešaním detskej krupice s medom alebo s kyslou smotanou, ktorým  krúživými pohybmi premasírujeme navlhčenú pokožku tváre aj tela. Takýto peeling môžu opatrnou aplikáciou používať aj ženy s rozšírenými cievkami a citlivou pleťou.

 

Rozšírené krvné cievky – teleangiektázia ...

Najzreteľnejšie presvitajú cez tenkú pokožku na lícach, bočných krídlach nosa a na stehnách a s vekom pribúdajú. Podporujú ich aj dedičné predispozície a vtedy sa môžu tvoriť už  v mladom veku.

Čo ich zhoršuje:

-         náhle striedanie teploty – mráz a vietor

-         naparovanie tváre, sauna, práca v parnom prostredí – t.j. sálavé teplo a vlhko

-         opakované spálenie pokožky aj nadmerné opaľovanie

-         chemický a mechanický peeling

-         prípravky s obsahom liehu, pleťové masky ktoré úplne zaschnú, parafínové masky, prípravky na prekrvenie

-         alkohol, fajčenie, káva, horúce nápoje aj jedlá

-         dráždenie napríklad rámom okuliarov

 

Čo ich zmierňuje:

-         prevenciou pred vznikom je otužovanie (striedanie teplej a studenej vody)

-         vitamín C – vnútorne

-         rutina (v pohánke, bielej dužine citrusových plodov, šípkach, brokolici, ríbezliach, čučoriedkach)

-         aplikácia kozmetiky s obsahom bioflavonoidov, vitamínu C, antioxidantov a kozmetických olejov s obsahom gamalinolenovej kyseliny

-         odstránením zákrokmi v korektívnej dermatológii

-         prekrytie – samoopaľovacími prípravkami, zeleným korektorom,


Predchádzajúci text je so súhlasom hlavného autora reprodukovaný z knihy:
Hojerová J.- Boskovičová E.: Kozmetika-Zdravie-Krása: Odhalené tajomstvá.

Všetkým ju vrelo odporúčame.
Knihu si môžete objednať cez internet so zľavou priamo u vydavateľa na adrese:  http://www.modernazena.sk/index.php?c=885"